KFK magaslégköri ballon projekt

A Kolozsvári Fizikus Klub (KFK) legújabb projektje keretén belül egy magaslégköri ballont szeretne feljuttatni a sztratoszférába, mely kb. 20 km-es tengerszint feletti magasságot jelent. Eddig Erdélyben csupán egy hasonló küldetés zajlott le 2014-ben Marosvásárhelyen. A mi projektünk attól különleges, hogy teljes mértékben egyetemisták hajtják végre a kivitelezést.

Röviden a küldetésről

A légkörbe felemelkedő héliummal töltött meteorológiai ballon egy kb. 2 kg-os hasznos terhet fog magával vinni, amely tudományos célú mérőeszközökkel lesz felszerelve, hogy a csapat légkörfizikai méréseket tudjon végezni. A küldetés célját képezi ugyanis légköri adatok mérése (többek közt légköri nyomás, relatív páratartalom, hőmérséklet), majd ezek feldolgozása és kiértékelése. Ezen kívül, az egységbe egy kamera is fog kerülni, amely rögzíti a felemelkedést és az ejtőernyővel való leereszkedést is. A projekt célja nem csupán a megtervezés, megépítés és a sztratoszférába való feljuttatás, hanem az ejtőernyővel leereszkedő egység megtalálása is, hiszen az erős szelek akár 100 km-rel messzébb is sodorhatják az egységet a felbocsátás helyétől. Az egység helyzetét egy GPS-berendezés fogja mérni, az adatokat pedig egy rádióadó továbbítja majd a földi vevőállomásnak. A felbocsátás pillanatától számítva a ballon kb. 1-2 óra múlva fogja elérni azt a kritikus magasságot, ahol majd a külső nyomás hatására szétdurran, ekkor az egység megkezdi az ejtőernyővel való zuhanást. A szenzorok által mért adatok SD kártyára is rögzítve lesznek, hogy kommunikációs hiba fellépése esetén se vesszen el adat. Az egység követéséhez egy élő szimulációt is tervezünk beprogramozni, amely arra lesz majd képes, hogy változó földi meteorológiai és a fedélzeti egységtől érkező adatok alapján a lehetséges leszállási helyre minél pontosabb becslést adjon.

Előkészületek és tesztelés

Célunk, hogy közös erővel megvalósítható legyen egy, a nagy űrmissziókhoz hasonló küldetés, amely során a résztvevők egymástól tanulhatnak és tapasztalatot szerezhetnek. A szenzorokon kívül ugyanis az áramkörtől kezdve az ejtőernyőn át a hőszigetelt dobozig mindent a csapat tagjai készítenek el és raknak össze gondos tervezéssel. Magaslégköri ballon esetében pedig nagyon fontos a tesztelés is, hiszen hasonlóan az űreszközökhöz a küldetés során nincs lehetőség közvetlen fizikai interakcióra az eszközzel, ezért bármilyen meghibásodás a küldetés végét jelentheti, ami akár az eszköz elvesztésével is járhat. A tesztelési fázisban tehát mind a szenzorok, mind a rádiókommunikáció és a külső doboz ütésállósága is ellenőrizve lesz.

Közösségépítés és a tudomány népszerűsítés

A szabadtéri felbocsátás (amelyre várhatóan 2022 augusztus második hetében kerül majd sor) kiváló alkalom arra is, hogy az érdeklődők testközelből nézhessenek végig egy valódi űrkutatási küldetéshez hasonló eseményt, és beláthassanak abba is mi zajlik a kulisszák mögött. A sikeres küldetés után, pedig több erdélyi magyar középiskolában szeretnénk majd népszerűsíteni a projektet és a Babes Bolyai Tudományegyetem Magyar Fizika Intézetét, ezáltal felkeltve a fiatalság érdeklődését a tudományok iránt. Projektünkkel bebizonyítanánk, hogy érdemes nagyot álmondi, reál vagy mérnöki tudományok terén továbbtanulni, mert kemény munkával még sok hasonló terv megvalósítható.

Lehetséges akadályok a nem megfelelő időjárási körülmény a ballon felbocsátásához, emiatt nem tudunk még előre pontos dátumot leszögezni. Továbbá, gondot okozhat az, hogy az ejtőernyővel az egység nehezen megközelíthető hegyes, sziklás helyekre vagy akár olyan szakadékba is eshet, ahonnan a jeladó jelzései nem jutnának el a földi egységhez.

Szponzorok